רשמים מתוצאות מחקר בנושא תמיסות רב תכליתיות וההשפעה על אי סבילות לעדשות מגע ודלקת בעין

תמיסות רב תכליתיות וההשפעה על אי סבילות לעדשות מגע ודלקת בעין מאת רון בבלי

ביקרתי בכנס האיגוד לעדשות המגע הבריטי בברמינגהם אנגליה ( BCLA) שם הוצג פוסטר בנושא ההשפעה הדלקתית והטוקסית של תמיסות רב תכליתיות על רקמת האפיתל. תוצאות המחקר פורסמו גם ב ARVO .

המחקר נעשה על ידי קבוצת חוקרים מבית החולים  האוניברסיטאי הדסה  עין כרם בירושלים בראשם ד"ר ניר ארדינסט ממחלקת עניים , פרופ ' חיים עובדיה מהמחלקה לנוירולוגיה , ופרופ' איביהם סולומון ממחלקת עניים .

על פי המחקר  השיטה המועדפת כיום לניקוי  וחיטוי עדשות מגע הינה שימוש בתמיסות רב תכליתיות. כ- 95% ממרכיבי עדשות המגע משתמשים בתמיסות רב תכליתיות.

תמיסות אלה אמורות לספק דרך נוחה להשריה וחיטוי בשימוש במוצר אחד בלבד.

מחקרים רבים בדקו את ההשפעה הרעילה של תמיסות , אולם לא דווח קודם על התגובה הדלקתית והתאימות שלה להשפעה הרעילה על תאי אפיתל.

המחקר בדק בשיטות מתקדמות ביותר את ההשפעה הדלקתית של תמיסות רב תכליתיות לעדשות מגע ואפיין את ההשפעה על האירועים המולקולאריים של תהליך זה על תאי האפיתל.

במחקר זה נחשפו תאי אפיתל של הקרנית לתמיסות רב תכליתיות  מסחריות בריכוזים וזמנים שונים . נבדקה ההשפעה הציטו טוקסית על השלמות המורפולוגית והמטבלוזים של התא , רמות החלבונים וההשפעה על הגנים.

מתוצאות המחקר עולה כי תמיסות משפיעות על תאי אפיתל כך שהן גורמות לעליית האפקט הטוקסי , מורידות את פעילות המטבוליזם של הקרנית , גורמות לדלקת, ומעלות רמות גנים של דלקת.

במחקר נעשה שימוש בשיטות מתקדמות מעולם הפרמקולוגיה ושיטות קליניות מורכבות.

רון בבלי

מנהל מקצועי

שינוי תאי האפיתל והתוצאות של מחסום החלבוני בהתאם לאחר חשיפה לכל תמיסה (תמונה מתוך המאמר)

רשימת התמיסות לעדשות מגע במחקר. תמונה באדיבות ד"ר ניר ארדינסט
רשימת התמיסות לעדשות מגע במחקר. תמונה באדיבות ד"ר ניר ארדינסט
תאי קרנית לאחר חשיפת התמיסות לעדשות מגע במחקר. תמונה באדיבות ד"ר ניר ארדינסט
תאי קרנית לאחר חשיפת התמיסות לעדשות מגע במחקר. תמונה באדיבות ד"ר ניר ארדינסט


Posted

in

by